Yavru Köpekler

Yavru Köpekler

Yavru Köpek Cinsleri 

400’den fazla ırka sahip olan yavru köpekler görünüşleri, ebatları ve huyları ile birbirinden farklılık göstermektedir. Birçok köpek evlerde beslenirken bazı köpekler bahçeye uyumludur. Kimi köpekler ise daha büyük ebatta olup ancak köy ve çiftlik gibi alanlarda büyütülmektedir. Golden Retrievet cinsi köpekler Türkiye’de ve evlerde en çok kullanılan köpek cinslerinin başında gelir.

Bulldog cinsi köpeklere ise genelde bir yeri korumaları amacıyla çiftlik gibi büyük işletmelerin girişlerinde bakılmaktadır. Kaniş ve dobermanlar da henüz yavru iken alınıp beslendiği takdirde sorumluluk ve sadakat duyguları büyük ölçüde gelişen ve sahiplerini asla bırakmayan köpekler olarak nam salmışlardır. Köpekler hayatımızda hem sahip olduğumuz hem de birlikte yaşadığımız en büyük dostlardır. Genel tabiatları gereği yüz yıllar öncesinden evcilleştirilip yanımızda kalmışlardır. Bu cinslere ek olarak Yorkshire Teriyeri, Akita, Puanter ve Alaska kurtları çok nadir bulunan ve çok özel huylara sahip olan köpekler sınıfında yer almaktadır.

Yavru Köpek Bakma Kılavuzu 

Birçok köpek uzmanı köpekleri henüz yavru iken alıp sahiplenmenin köpek – insan ilişkisi açısından önemli bir yer tuttuğunu söylemektedir. Köpekleri ödül ve ceza sistemi ile yetiştirmek her zaman için uygun görülüp kesin sonuçlar doğurmaktadır. Bununla birlikte cezalar kesinlikle aşırıya kaçılmamalı ve dostlarımız küstürülmemelidir. Doğru şeyler yaptıklarında da ekstra yiyecekler ile ödüllendirilmelidir. Evde beslenen köpekler en az haftada bir kez dışarı çıkarılmalıdır. Bununla birlikte elle muayene edilerek bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edilmelidir.

Bir cevap yazın